SD1146ET-170
12-bit, 170MHz, Dual Channel ADC
Overview & Features
offset binary, twos complement format, or gray code.
FEATURES
- Extended temperature range (-55°C to 125°C)
- SNR: 70.0dBFS at fIN = 70.2MHz and fS = 170MSps
- SFDR: 82.0dBc at fIN = 70.2MHz and fS = 170MSps
- -150.2dBFS/Hz input-noise at fIN = 70.2MHz and fS =
170MSps - 1.8V nominal input
- Typical power consumption: 495mW at 170MSps
- Integer 1-to-8 input clock divider (1000MHz maximum
input rate) - Sample rates of up to 170MSps
- 1.8V analog supply voltage
- LVDS (ANSI-644 levels) outputs
- Internal ADC voltage reference
- ADC clock duty cycle correction
- Serial port control
- Decimation by 2, 4
- Digital Down-Convertion
- IQ Mismatch Correction
- Energy saving power-down modes
Specification
| Product Specifications | |||
|---|---|---|---|
| Resolution | 12-bit | Speed (Msps) | 170 |
| Number of Channels | 2 | SFDR (dBc)@70.2MHz | 76 |
| SNR (dBFS)@70.2MHz | 68.7 | ||